29. 2. 2012

Gingerbread

Po měsících nekonečného odkládání ze strany LG, jsme se jako majitelé chytrých telefonů tohoto výrobce, konečně dočkali aktualizace na verzi Android 2.3.4 Gingerbread. Je pravda, že jako majitel brandovaného telefonu jsem se zpožděním počítal, ale přece jen, těch oficiálních vyhlašovaných termínů bylo už trochu moc. Verze 2.2.2 Froyo pracovala více než spolehlivě a ve svém Optimus Blackovi P 970 jsem nezaznamenal téměř žádné zásadní problémy. Systém jsem považoval i za dostatečně odladěný a stabilní. Gingerbread (perník), přináší několik novinek a drobných vylepšení. Z těch nejviditelnějších jsou to 4 nové aplikace (většinou zaměřené na službu Google+) a lepší podpora některých multimediálních formátů (osobně mám ověřenou lepší podporu formátu *.wmv). Výrobce slibuje zvýšení výdrže na jedno nabití baterie. To zatím nemohu zcela posoudit. Co však nelze přehlédnout, je rychlejší pohasínání systémových podsvícených kláves, ve spodní části přístroje. Snad se úspora energie baterie nebude odvíjet jen podle tohoto vylepšení, jakkoliv je diskutabilní. Dá se na to zvyknout, ale neinformovaný uživatel, může být nepříjmeně překvapený faktem, že po klávesách šátrá víceméně po hmatu. Celkový dojem je příznivý, i aktualizace samotná byla naprosto bezproblémová. Během ní je sice uživatel varován, že přijde o uživatelská data a aplikace z Marketu, ale nic takového se v reálu neděje a všechno zůstane zachované. Po necelých 10 minutách je telefon aktualizovaný. Subjektivně je nový systém svižnější a jádro zřejmě mnohem lépe hospodaří se systémovými prostředky. Na léto je předběžně přislíbená aktualizace na Ice Cream Sandwich, ale kdo ví, jaký bude nakonec vývoj. Novinek se na trhy tlačí neuvěřitelné množství a podpora starších modelů tak zůstává zatím v rovině spekulací.

22. 2. 2012

J.J. a M.F.

Nedá mi to, abych se nezmínil o dvou oslavencích. Oba jsou velmi známí, oba se prosadili za mořem v USA. Ten první slaví 40 let, druhý rovnou 80. Populární "Džej Džej" Jaromír Jágr a neméně populární Miloš Forman. Měl jsem na oba vlastně velké štěstí. Zažil jsem je přímo při vrcholech jejich kariéry. Na Jágra mám opravdu zajímavou vzpomínku. Viděl jsem ho v jeho úplně prvním ligovém zápase. Sám na něj kdysi vzpomínal. V tehdejším Gottwaldově jsme stáli na tribuně a jen němě zírali, jak nějaký dorostenec s košíkem na obličeji, proháněl naše obránce. Už tehdy byl u mantinelu absolutně nepřekonatelný. Doslova si vodil naše hráče. "Jágr, kdo to je Jágr?", musím se ještě teď smát kamarádovým slovům. Už víme úplně přesně, kdo je Jágr. Nejen podle mě, asi nejlepší hráč ledního hokeje. Pro mě osobně překonal i Gretzkého nebo Lemiuxe. Možná ne čistě statisticky, ale celou kariérou ano. A to ještě nekončí. Podívám-li se na jeho současné působení v NHL, nevypadá to, že by chtěl nebo musel končit. Pravda, bylo i období, kdy jsem Jágra nemusel. Některá jeho vyjádření, nebo výkony nevýkony v reprezentaci, mě rozhodně nepřesvědčily. Zlomilo se to Naganem a pozdějšími úspěchy na různých turnajích. Jágrův význam pro reprezentaci se stal obrovským a jeho hra gradovala. Pokud by se vyhlašoval mistr světa ve hře u mantinelu, kraloval by Jágr mnoho let. Je v ní nejlepší, lepšího neznám. Samozřejmě mě zasáhly i filmy Miloše Formana. I když jsem jeho tvorbu ze zlaté éry let šedesátých mohl sledovat až později. Pokud vezmu filmy, které natočil již v Americe, nevím snad o jediném, který by se dal označit za slabý. Je pravda, že Ragtime nebo Takking Off nedosáhly velkého ohlasu, ale slabé rozhodně nejsou. A pak už jsou jen samé pecky. Přelet nad Kukaččím hnízdem, Vlasy, Valmont, Amadeus, Muž na Měsíci, Lid versus Larry Flint nebo Goyovy přízraky. Zajímavostí jistě je, že kritika nejvíce ztrhala film Valmont, Forman chtěl pak s filmováním dokonce úplně skončit. Velmi zajímavý je pak jeho příspěvek do dokumentárního filmu Viděno osmi, o letních Olympijských hrách v Mnichově 1972. Dva Češi, kteří zanechali ve světě velmi významnou stopu. Sám jsem zvědavý, jestli se můžeme i do budoucna těšit na podobně výrazné osobnosti.

5. 2. 2012

Přituhuje

Přituhuje na všech frontách. Začalo to počasím, které definitivně ztratilo rozum a donutilo mě vytáhnout péřovou bundu, která se uplatní jen při teplotách -15 stupňů a horších. Vypadám v ní skoro jako panáček Michellin. Rozhodně se v ní podobně cítím. Prostě mrzne a nevypadá to, že by mělo přestat. Sněhu není a tak si užíváme holomrazy. Na internetu začalo přituhovat také. Kromě několika diskutabilních norem, které hrozí do legislativní praxe zavádět takové perly, jako notebooky a jiná elektronická zařízení kontrolovaná na letištích z hlediska možného porušení autorských práv, došlo také k zatčení šéfa jednoho z největších sdílecích serverů Megaupload. Server následně začal prudce omezovat svůj provoz. Jeho právníci sice dosáhli odkladu rozhodnutí, ale přesto se data uživatelů postupně mažou. Osobně jsem byl po nájezdu na torrentové sítě a nejznámější z nich The Pirate Bay přesvědčený, že velmi brzy se někdo pustí i do služeb typu Megaupload, RapidShare, Filesonic apod.. Ta doba je tady. Zatím tak vede vydavatelská a distributorská lobby, která ze svých nemalých zisků z minulosti dokáže jistě na příslušných místech vhodně přitlačit. Sám autorská práva samozřejmě uznávám a nejsem příznivcem jejich porušování. Jen si myslím, že digitální obsah se bude šířit mnohými jinými cestičkami, než jsme byli doposud zvyklí. V tomto případě je legislativa zase nemalý krok za běžnou praxí. Ať autoři mají mnohem větší příjem ze svého díla, než je tomu dnes, kdy se při distribuci musí cestou nakrmit mnohé pijavice, aby na chudáka autora ve finále zbylo necelých 15-20% z celkové ceny. Kromě toho, že by to přineslo prospěch autorům, dostaly by se ceny autorských děl (DVD,CD, BluRay, knihy, atd.) na takovou úroveň, kdy se budou prodávat v mnohem masivnějším měřítku. Příkladem mohou být levné DVD edice na stáncích prodejců tisku. Jednou z cest, jak se vypořádat jednou pro vždy z konfliktem mezi autory a "piráty", je zvážit zavedení paušální platby autorům, v rámci platby za připojení k internetu. Ať si pak autoři sestaví vlastní profesní nebo ochranné organizace, které se budou účastnit na kontrole a distribuci plateb za autorsky chráněná díla. Mnoho jiných cest, které by nejen celý proces zprůhlednily a zjednodušily, ale hlavně přiblížily realitě, stejně není, nebo je aspoň nevidím. Zatím jsme ve fázi přituhování. Uvidíme, co přinese fáze tání ledů.